Balandžio 23-ioji – Pasaulinė knygos ir autorių teisių diena.

2021-04-28 (atnaujinta 2024-05-02)

„Mes skolingi knygoms už tas didžias geradarystes, kurios yra kilnių protingų veiksmų rezultatas.“  /R. V. Emersonas

Balandžio 23-ioji – Pasaulinė knygos ir autorių teisių diena. Švęsdama šią dieną, UNESCO siekia skatinti skaitymą, leidybą ir intelektualinės nuosavybės apsaugą autorių teisėmis. 1995 m. UNESCO generalinėje konferencijoje Paryžiuje buvo nuspręsta skirti šią dieną pagerbti knygoms ir rašytojams visame pasaulyje, paskatinti visus, ypač jaunus žmones, atrasti skaitymo malonumą ir dar kartą įvertinti žmones, kurie daug prisidėjo prie žmonijos socialinės ir kultūrinės pažangos. Šiam tikslui UNESCO sumanė ne tik Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną, bet ir UNESCO premiją už vaikų ir jaunimo literatūros indėlį skatinant toleranciją.
Šios šventės idėja gimė Katalonijoje, kur yra tradicija balandžio 23-iąją, šv. Jurgio dieną, dovanoti rožę už kiekvieną nupirktą knygą.

Balandžio 23-ioji – simbolinė pasaulio literatūros data, nes šią dieną 1564 metais gimė anglų poetas bei dramaturgas William Shakespeare (Viljamas Šekspyras), kuris mirė 1616 m. irgi  balandžio 23 d., o tais pačiais 1616 metais mirė Miguel de Cervantes,  Inca Garcilaso de la Vega. Ši diena taip pat yra kitų garsių autorių gimimo arba mirties data – Maurice’o Druono, Haldoro K. Laxnesso, Vladimiro Nabokovo ir Manuelio Mejía Vallejo.

Minint šią dieną gimnazijoje ketvirtų klasių mokiniams organizuota netradicinė edukacinė pamoka – perskaitytų knygų reklama „Rekomenduoju perskaityti“. Kūrybinių dirbtuvių metu kiekvienas mokinys turėjo išlankstyti kubą, ant kurio sienų buvo pateikta informacija apie rekomenduojamą perskaityti knygą: knygos pavadinimas, autorius, trumpas aprašas, iliustracijos, rekomendacija – kodėl būtent ši knyga, kuo ji ypatinga.

Parengta pagal:

Straipsnio nuotrauka Straipsnio nuotrauka Straipsnio nuotrauka Straipsnio nuotrauka Straipsnio nuotrauka Straipsnio nuotrauka Straipsnio nuotrauka